Mezőkövesd-Zsóry

KwateryWarto zobaczyćProgramZsóry

sztlaszlotemplom02_smallMezőkövesd to prawie dwudziestotysięczne miasteczko położone w województwie Borsod-Abauj-Zemplen, na trasie pomiędzy Miskolc a Budapeszt (droga nr 3). Pisma archeologiczne wskazują na istnienie miasta już ok.roku 1275. W roku 1464 Hunyadi Matyas nadał mu prawa miejskie, pieczęć i herb. Jednak pózniejsza okupacja turecka miała wpływ na los miasta. Utraciło ono swoje przywileje, ludność się „rozjechała” i po upadku rządów tureckich pozostało tylko 22 stałych mieszkańców. Na szczęście wytrwała ludność stosunkowo szybko się ocknęła i w XVIII wieku zliczono 200 rodzin zaś w 1848 mieszkało w Mezokovesd 7823 katolików.

27 stycznia 1887 roku zwany jest dniem żałobnym ponieważ miasto utraciło prawa miejskie i ogłoszono je osadą gminną. W duszy społeczności Mezokovesd nadal pozostał miastem i faktycznie stał się nim ponownie w 1973 roku. matyo_muzeum01_small


Mieszkańców Mezokovesd oraz sąsiednich wsi Tard i Szentistvan zwie się ludem „matyo”. Do dni dzisiejszych lud ten stanowi odrębną od okolicznych protstanckich wsi katolicką enklawę. Charakterystyczne dla nich przepiękne, kolorowe stroje ludowe i ludowa sztuka ludowa znane są w całym kraju. Stąd wywodzi się słynny styl hafciarski (motyw róży matyo), który użwano początkowo do dekorowania brzegów prześcieradeł, ograniczając się jedynie do koloru niebieskiego i czerwonego. Pózniej kolorystykę poszerzono, zaczęto wyszywać obok wzorów kwiatów także postaci ptaków, rozpoczęto w ten sposób upiększać również stroje. Szczególnie bogato ozdabiano stroje ślubne, które obecnie możemy podziwiać w Matyó Muzeum.gepmuzeum02

Sztuka matyó to nie tylko słynne hafty lecz też bardzo ozdobny wystrój domów: malowane meble, zawieszane na ścianach gliniane talerze z motywami kwiatów, wysoko zaściełane łóżka pościelą upiększoną wzorami matyo.Najsłynniejszą ambasadorką folkloru matyo była Kisjanko Bori, którą zwano „pisarką stu róż”. Do ostatnich dni życia rysowała wymyślne wzory kwiatów, które następnie wyszywała.

kisjankobori01„Miałam piękne życie, gdyż żyłam pośród kwiatów” zwykła mawiać i z pewnościa odwiedzjący Mezokovesd goście podzielą jej fascynację stylem matyo.