WARTO ZOBACZYĆ W CSERÉPFALU

Kościół reformacki

templom1_smallWybudowany w 1898 roku, jeden z najwyższych kościołów reformackich w województwie (54m). Ma 3 dzwony (330, 200 i 85 kg). Jest w stanie pomieścić 1300osób.

 

 

 

Dom gospodarski

Pochodzi z początku xx wieku.Wybudowany jest w Typowym dla Cserepfalu stylu. Wyposażony w oryginalne meble i sprzęty przedstawia styl życia tutejszej przeciętnej rodziny w minionym wieku.

gazdahaz3_small gazdahaz1_small gazdahaz2_small

Piwnice winiarskie BEREZDI

berezdipincesor1_smallNajwiększe skupisko piwnic winiarskich rozciągające się na trzech poziomach. Winiarzeoczekuja tu gości gustujących w dobrych  winach. Stąd też otwiera sie piękny widok na Cserepfalu i  dolinę Hór.

 

 

 

Żołnierze strzeżący beczek z winem

katonak1_smallW jednej z piwnic możemy podziwiać wykute w skale postaci żołnierzy. Mówi się, że strzegą one beczek. Rzezby zostały wykute po I wojnie światowej, kiedy z powodu bezrobocia właściciel piwnicy spędzał w niej dużo czasu, przy kielichu wina z kolegami snując opowieści o wojnie.

 

 

Piwnice winiarskie PASTI

Kolejna grupa piwnic winiarskich otwieranych na życzenie gości pragnących degustować tutejsze wino. Degustacja może odbywać się w piwnicach bądz w tzw. Szopie winnej.

pastipincek_small borpajta1_small

 

Kamienne ule

kaptarko1_smallCharakterystyczne dla Gór Bukowych twory, powstałe 20milionów lat temu w wyniku działalności wulkanów. Są to kamienne stożki, na których znajdują się liczne nisze. Ich pochodzenie i przeznaczenie są kwestią sporną. Jedna z teori  twierdzi, iż owe otwory używane były do przechowywania miodu i stąd przyjęła się nazwa, kamienne ule.

 

 

Wieża milenijna

kilato_smallPołożony „na dachu wsi” punkt obserwacyjny. Wieża ta została wybudowana z występującej w regionie skały. Kształt tej wieży odnosi się do „kamiennych uli” zaś okna odzwierciedlaja nisze.

 

 

 

Mała Ameryka

kisamerika1_smallWykute w skale mieszkania, zamieszkiwane przez biedotę na początku XX wieku. Dlaczego właśnie „Mała Ameryka”? Nazwa dość ironiczna. Bogaci mieszkańcy wyjeżdżali do Wielkiej Ameryki, pechowcom przypadło zamieszkiwać w jaskiniach.

 

 

 

Jaskinia Subalyuk

Jaskinia, która rozsławiła Cserepfalu. W roku 1932 znaleziono w niej kości kobiety i 3 letniego dziecka, wskazujące na zamieszkiwanie jej przez neandertalczyków. Nazwę swą wzięła od zamieszkującego w niej przez pewin czas zbója zwanego Suba Lukacz.

subalyuk4_small subalyuk1_small subalyuk2_small

 

Muzeum Subalyuk

Znajdują się w nim gipsowe odlewy kości znalezionych w jaskini jak też kamienne narzędzia odnalezione w okolicach Cserépfalu, rozpoznane jako używane przez neandertalczyka.

subalyukmuzeum2_small subalyukmuzeum1_small

 

Nota Arena

notaarena1_smallKolejna jaskinia, z tym że ta nie pochodzenia naturalnego leczwyskrobana. Dawniej, gdy mężczyzni zajmowali się pracą przy winogronach bądz w piwnicach, kobiety przychodziły do podnóża góry i drapały kamienny pył, który pózniej używano jako proszek do szorowania. Utworzona w ten sposób dziura dała zaczątek „Nota Arena” która jest obecnie miejscem spotkań mieszkańców przy śpiewie i winie.

 

Gora Ódor661m

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWspinaczka na te górę jest obowiązkiem z dwóch powodów. Z niej rozpościera sie najpiękniejszy widok na doline Hór a poza tym na jej szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Jego historia nie jest znana. Wiadomo tylko, że swego czasu był zamieszkiwany przez bandytów napadających na kupców. Z tego powodu z rozkazu króla Macieja został zburzony ok.1437 roku.

 

 

Piec do wypalania wapna

Mieszkańców Cserepfalu przezywano, wapniarzami, ponieważ z racji bogatych zasobów wapna wypalanie tego surowca było popularnym zajęciem. Wapno było dostarczane do wielu zakątków Węgier jak też regularnie używane przez mieszkańców Cserepfalu do bielenia domów, przez co wieś była zwana czystą wsią.

meszegetokemencek2_small meszegetokemencek1_small

Stadnina koni Boldizsár

Przepięknie położona u podnóża Gór Bukowych stadnina ofeuje swoim gościom:

◊ przejażdżki w siodle po Bukowickim  Parku Nardowym

◊ pryejażdżki zaprzęgiem konnym po dolinie Hór , w kierunku jaskini Subalyuk i góry Ódor

◊ jazdę konną dla początkujących i zaawansowanych , małzch i dużych

◊ zawody jeździeckie 1 maja oraz  podczas Dni Cserepfalu ( 1 weekend sierpnia)

web: http://boldizsarlovastanya.tvn.hu

lovak_15 lovak_09 OLYMPUS DIGITAL CAMERA